EKAHAU RTLS ÇÖZÜMLERİ

 

 

 

 

Dünyada WLAN altyapısı üzerinden en gelişm Lokasyon Servisleri çömleri sunan firma EKAHAU’ dur. CableNet 2009 yılı Eylül ayından beri EKAHAU firmasının Çözüm Ortağı olarak, geniş bir yelpazede sunmakta olduğu WIFI çömleri ve uygulamalarına RTLS (Real Time Location Services) i de eklemiştir. Böylelikle üzerinde SES, DATA, VIDEO uygulamalarını destekledimiz WLAN altyapılarını RTLS uygulamalarını da ekleyerek daha verimli kullanır olacağız.

 

 

 

 

 

RTLS çömleri, SES uygulamasının desteklenebileceği kalitede kurulmuş WLAN altyapısı üzerinde çalışmaktadır. Çöm bileşenleri arasında en kritik bölümü WLAN altyapısı oluşturmaktadır. RTLS çömlerinin temelinde lokasyon belirleme yattığı şülürse, bunun yüksek doğrulukla sağlanabilmesi için, o lokasyonun çok sayıda AP nin sinyal kapsamında olması gerekir. (Bu sayı 3-6 AP gibidir)

 

 

RTLS sisteminin lokasyon data ları bir server tarafından üretilir, hesaplanır. Bu EKAHAU ürün portföyünde “Positioning Engin olarak adlandırılır. Bu server, WIFI kapsama alanındaki tün uç WIFI cihazların lokasyon bilgilerini rekli olarak zaman bilgileri ile beraber kaydetmektedir. Yine


 

diğer bir EKAHAU uygulaması olan “Vision” ile, yerleşim planları üzerinde bu WIFI uç cihazların lokasyonları takip edillebilmektedir.

 

 

WIFI cihazları, bir taşınabilir bilgisayar olabileceği gibi WIFI destekli telefon da olabilir. WIFI kapsama alanı üzerinde bu tip WIFI (802.11) standartlanı destekleyen bütün cihaz ve kullanıcıları takip edilebilir. Bu tip cihazlar belli alanların dışına çıkmalahalinde, alarm durumu devreye girerek, sistem belirli merkezlere durumu email veya SMS göndermek yolu ile aktarabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RTLS çömleri ile değerli varlık ve insan takibi yapılabilir. Bu amaçla TAG adı verilen uç birimler kullanılır. TAG’ lar, rekli olarak WIFI altyapı ile haberleşerek, konum bilgisi üretilmesini sağlar. Özel olarak tasarlanan TAG cihazları ile WIFI altyapılar üzerinden sıcaklık, basınç gibi dişik yüklükler öülebilir, uzaktan kontrol edilebilir.

 

RTLS çözümlerinin en yoğun kullanım alanları, sağlık, perakende, lojistik, üretim olarak sayılabilir. Özellikle en yoğun kullanıldığı alan Slık Sektörüdür. Hastanelerde değerli varlıkların hızla lokasyonlarının belirlenmesi ve hastaların takibi çok önemlidir. Özellikle Alzheimer hastalarının hastanelerde, tedavi rlerinde, bu şekilde takip edilmeleri ile sağlanan veriler, hastalığın ilerleme sürecine ait çok değerli bulgular sağlamaktadır.


 

Bu amaçla hastaların üzerlerinde bulunan bileklik şeklinde TAG lar ile rekli olarak lokasyonları takip edilir. ACİL durum hallerinde, TAG ların üzerindeki düğmelere basarak, hemşire masala ve/veya venlik merkezlerine ALARM mesajları iletilir. Ve en yakın ilgilinin o lokasyona hız transferi sağlanır. Hatta bu gibi durumlarda, sistem o şekilde tasarlanabilir ki, ACİL durum lokasyon bilgisi, en yakın ilgilinin WIFI telefonuna TEXT Message olarak gönderilebilir. Eğer WIFI telefon kullanılmıyorsa, LCD Display ile donatılmış TAG lar bu amaçla kullanılabilir.

 

 

EKAHAU firmasının RTLS çömleri içerisinde yer alan bir diğer ürün de bu çömlerin, kurumların halen kullandıkları kendi uygulamaları ile entegrasyonunu sağlayan, Software Development Kit (SDK) leridir. Bu sayede, geliştirilecek arayüz yazılımları ile, bu uygulamaların verileri doğrudan kurumsal uygulamalar ile entegre edilebilir.

 

 

 

 


 

 

 


 

 

 

ÖRNEK BİR RTLS UYGULAMASI

 

 

 

 

 

 

Hastanede tipik bir RTLS uygulaması;

 

1.  Hemşire yanındaki TAG i kullanarak, TAG üzerindeki ACİL durum ğmesine basar, (kırmızığme)

2.   Bu çağrı, RTLS server tarafından alınır ve lokasyon bilgisi belirlenir,

3.   Bu lokasyon bilgisine en yakın güvenlik elemanı da RTLS tarafından belirlenerek, onun WIFI telefonuna veya üzerinde gösterge desteklenen TAG cihazına TEXT mesaj olarak, ACİL durum lokasyon bilgisi ve talimat iletilir.

 

Bu uygulama çok fark ihtiyaçlar için geliştirilebilir.

 

 

 

 

RTLS uygulamala içeren gereksinimleriniz ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek in lütfen CableNet’ i arayın.